Nukleárnà medicÃna je pomÄ›rnÄ› mladé odvÄ›tvÃ, ale za to má slibnou budoucnost a zajÃmavou minulost. Nukleárnà medicÃna je urÄena velmi Äasto k diagnostice různých onemocnÄ›nÃ, ale kromÄ› toho se může využÃvat také pro terapii. Nukleárnà medicÃna pracuje radionuklidy. To jsou atomy, u kterých docházà v jádÅ™e nebo obalu ke zmÄ›nÄ›, která vede ke vzniku speciálnÃch zářenÃ. Tato zářenà rozdÄ›lujeme na alfa, beta pozitivnà a negativnà a poslednà je gama. Alfa zářenà je proud heliových jader. To jsou pomÄ›rnÄ› těžké Äástice, které v lidských tkánÃch nedoletà daleko. TÃm, že neproniknou tkánÄ›mi, se nehodà pro diagnostiku, kdy musÃme Äástice různých zářenà detekovat speciálnÃmi kamerami mimo tÄ›lo pacienta.
Na druhou stranou se dá s využÃt pro terapii, ale také omezenÄ›. NebezpeÄà tohoto zářenà je natolik velké, že ani personál okolo pacienta by nebyl v bezpeÄÃ, a navÃc by toto zářenà pÅ™edstavovalo nebezpeÄnà pro pacienta po vyléÄenÃ. Beta negativnà zářenà je moment, kdy z atomu vylétajà elektrony. PÅ™itom se v jádÅ™e atomů pÅ™eměňujà neutrony na protony a na právÄ› zmÃnÄ›né elektrony. Toto zářenà se docela dobÅ™e využÃvá pro diagnostiku. JeÅ¡tÄ› lepÅ¡Ã je ale beta pozitivnà zářenÃ. V tom pÅ™ÃpadÄ› vylétávajà z atomu pozitrony.
Tyto Äástice jsou schopné reagovat s elektrony okolnÃch atomů. Tomuto jevu se Å™Ãká anihilace. V tomto pÅ™ÃpadÄ› docházà k pÅ™emÄ›nÄ› obou Äástic na fotony (kvanta energie), které letà v pÅ™esnÄ› opaÄném smÄ›ru. Tyto opaÄnÄ› letÃcà energie jsme my schopni zachytit pomocà kamer, které jsou rozmÃstÄ›ny okolo pacienta. Gama zářenà jsou opÄ›t letÃcà fotony, ovÅ¡em tentokrát nepocházà ze srážky elektronu a pozitronu, ale z pÅ™echodu excitovaného jádra do základnÃho energetického stavu. Tyto fotony mohou mÃt velmi vysokou energii, což je opÄ›t výhodné pro terapii, ale nebezpeÄné pro okolnà personál, ale i pro samotného pacienta.